Rose 2008 Klagenfurt – byli jsme při tom!!!
Druhý říjnový víkend je každoročně vyhrazen závodu skifařů na trati dlouhé 16km s hromadným startem konaným v rakouském Klagenfurtu. Letos se k rekordní účasti 240 borců z Rakouska, Itálie, Maďarska, Německa, Švýcarska, Slovinska, Chorvatska a České republiky připojila i odvážná skupina mladých borců KVM 1881. Ti povzbuzeni loňským úspěchem Jeňýka A. se vydali otestovat svoji formu před náročnou zimní přípravou. Později se ukázalo, že náročná by měla být dvojnásob.
Skutečnost, že naši borci jedou dobývat alpské kovy se rozkřikla široko daleko a cestu tak lemovalo velké množství nadšeně mávajících fanynek. Zejména před hraničním přechodem v nezvykle velkém počtu. Večer po příjezdu každý dostal startovní číslo, pamětní tričko a pozvánku na přípitek do místního kasina. Bez naší účasti. My jsme přijeli pro ty kovy! Ubytováni jsme v místní loděnici. Ubytováni zní moc oficiálně. Prostě byla odemčená a tak jsme si lehli v šatně na podlahu. Celou noc jsme oka nezahmouřili. Jsem přesvědčen, že to bylo způsobeno nabuzením a nervozitou chlapců, jednoduše nemohli dospat. Sami však tvrdí, že na třicet metrů vzdálené železniční trati projíždělo každých 30‘ Pendolino.
Ráno v 9hod. odjíždí autobus plný veslařů na start do lázeňského městečka Velden. Všude mlha jak v Pekingu a na každém kroku je cítit, že není cesty „zpět“. Nahodit lodě a zvolit taktiku. Ta pro nováčky ovšem neexistuje. Je to jediný závod na světě kdy ti nikdo neporadí kudy máš jet a nikdo ti neřekne kolik ještě zbývá do cíle. Na startu uslyšíš „Go“ a v cíli „cink“. Nic víc, nic míň. Taktika zní tahat, tahat, tahat a čekat jak velká bude ta pověstná „nováčkovská daň“. Při startu je již nádherné počasí a naši chlapci dřeli, makali, bojovali s vlnami, rvali se jak psi a nedali ani centimetr z celkových 1 600 000 zadarmo. Po více jak 70‘ dřiny se projedete cílem mezi dvěma bójkami vzdálenými od plata pouhých 5m.Důvod je jednoduchý. I těch 5 metrů je pro někoho moc. Na břehu již nepobíhají veslaři, ale kačeři a je to jak na kachní farmě. Dlouhé sezení v lodi se projevuje okamžitě. Sprcha byla příjemná a Honza tvrdí, že i teplá. Jenže on dojel v první desítce! My ostatní měli studenou a někteří zvolili „teplejší“ variantu přímo v jezeře. Pohled na výsledkovou listinu byl radostný. Každá vítěz kategorie je oceněn pohárem a každý jednotlivec dostane medaili. Naše bilance? Vítězství v juniorech zásluhou Jana Andrleho. Druhý nejlepší veterán kat. B byl Roman Novotný a třetí dorostenec se jmenuje Jiří Kletečka. V hodnocení družstev 7. místo hned za Slávií , ale před Bohemians. Ostatní účastníci Filip, Radek a Michael sice nasbírali menší ztrátu, ale především zkušenosti a motivaci do dalších ročníků.
Domu jsme odjížděli unavení, hladoví ale s přesvědčením, že za rok se vrátíme znovu. A vrátíme se ještě silnější!!!!

12. října 2008,  text: Roman Novotny, grafika: Oškera z Google Maps

Pro představu jezero Wörther ve srovnání s Račickým kanálem, Štětím a půlkou Kokořínska.


(c)2008 kvm 1881 - jednotlivé části díla jsou chráněny autorským právem a je možno je použít pouze se souhlasem majitele.