17.10.Head Co@ch ke Klagenfürtu.
30.7.Prohlášení Head Co@che.
10.7.Salónek po MČR dospělých
3.7.Salónek po MČR mládeže
26.5.Jarní ohlédnutí
20.5.Salónek po Brnu
12.5.Salónek po CEFTA
22.4.Salónek po Větrný víkend
10.4.Salónek po MM ČR DD.
23.8.Bike Camp JIZERKY.
27.7.První půlrok HEAD COACHE.
4.6.CoAch vyhodnocuje Brno a Primátorky.
30.5.CoAch vyhodnocuje jarní pouťáky.
6.5.Salónek po kontrolkách 2012.
19.4.Salónek po Dlouhé dráze 2012.
4.7.Salónek po Elitě 2011.
28.6.Salónek po Republice 2011.
5.5.Salónek po Lysé 2011.
5.5.CoAch a zážitky z kontrolek.
18.4.Proč mlčel Co@ch?
24.1.Co@ch doporučuje.
2.1.Salónek vzpomínek.
30.11.Salónek po Lounech.
22.11.Salónek po I.kole ergo poháru.
7.11.Salónek po Mistrovství světa.
3.10.Salónek po konci sezóny.
12.9.Podzimní Co@ch.
8.8.Co@ch po MSJ.
29.6.Co@ch po jaře.
30.5.Co@ch po modré Lysé.
16.5.Co@ch po Labském dvojboji.
2.5.Co@ch po kontrolkách.
26.4.Co@ch po Praze.
10.4.Co@ch a Dlouhá trať.
23.2.Co@ch na horách III.
26.1.Co@ch na horách II.
24.1.Co@ch na horách.
17.1.Co@ch a půlení.
10.1.Co@ch jel do Hradce.
22.12.Co@ch bilancuje.
29.11.Co@ch o Polabském poháru.
22.11.Co@ch o Brně.
15.11.Co@ch a tahání vleku II.
9.11.Co@ch a tahání vleku.
4.11.Co@ch a MODRÉ NÁŘADÍ.
28.9.Co@ch a kanibalové.
23.9.Co@ch oppia suomea.
6.9.Co@ch v Roudnici.
30.8.Co@ch v Litoměřicích.
8.8.Co@ch píše SMS.
30.7.Co@chova soutěž.
25.7.Salónek o vrtaném koleni.
19.7.Salónek v okurové sezóně.
6.7.Roman pomáhal se Salónkem po dospělé republice.
29.6.Salónek po republice.
15.6.Salónek po Labi.
8.6.Primátorky Romana Novotného.
18.5.Co@ch a Labský dvojboj.
7.5.Co@ch má další loď a vzpomíná.
5.5.Co si Co@ch přečetl o kontrolkách.
2.5.Co@ch o kontrolkách.
26.4.Jak viděl Co@ch pražské závody?
14.4.Co@ch se zamyšlí nad mělnickou dlouhou tratí.
10.4.Co@ch se zamyšlí nad nehodami při veslovani.
24.3.Co@ch bojuje s krizí a připravují se ceny.
4.3.Další brigáda.
1.3.Co@ch a jeho zrychlený týden.
18.2.Co@ch na horách.
25.1.Zimní tank? Sněžný pásák? UFO na horách? Vše je tu!.
18.1.Co dělá Co@ch v kuchyni? No přeci vaří dobroty.
8.1.Pracovní začátek nové rubriky - Brigáda.
První půlrok ve funkci HEAD COACHE.
27. července 2012
Ahoj,
pustil jsem se do rozsáhlejší rekapitulace svého půlročního působení ve funkci hlavního trenéra KVM, neboli Head Coache. V deseti krocích se rozhovořím o tom, jaké jsem měl představy, jaké jsem měl cíle a plány, co z toho vyšlo, co vůbec, co bychom mohli dělat lépe a na co bychom se měli zaměřit.

1. Vize. Vstupoval jsem do toho s tím, že v maximální míře budu podporovat klubové čisté posádky ve všech kategoriích. K tomu je potřeba 100% součinnost ze strany závodníků. Zdálo se, že to půjde, měli jsme čtyři dorostenky, čtyři dorostence, čtyři juniory, dvě juniorky. K vytvoření dobré klubové posádky vůbec není zapotřebí, aby byli všichni nadprůměrní, to nejde nikde, ale je nezbytné, aby pravidelně a systematicky trénovali, když je trénink tak se trénuje, když je běh, tak se běží, když je volno, bylo volno. Při splnění těchto podmínek posádka jezdí velmi dobře a sálá z ní pohoda a energie, lhostejno, drží-li v ruce jedno nebo dvě vesla. Za všechny, kterým se to podařilo, jmenuji např. Bohemku v dorostenkách. Taková vize je však spíš jen iluze. Mně se to nepodařilo ani v dorostenkách, ani v dorostencích, ani v juniorech. Omluvy (nebo spíš výmluvy) typu, včera jsem měl/měla migrénu, včera jsem zapomněl/zapomněla klíče, propadám z francouzštiny, bolí mě koleno atd atd, zcela znemožnily sestavit klubovou loď. A tak v soutěžích závodil Mělník proti Mělníku k mé velké nelibosti, ale fakt s tím nešlo nic udělat. Je to podobné jako ve společnosti - ti kteří pracují, se také neradi dělí o své vydělané peníze s pobírači dávek.

2. Metodika. V návaznosti na ad1) jsem se snažil co nejvíc sestavit tréninkový program pro ty, kteří jej nejvíc a nejpravidelněji plnili. Tudíž pro ty ostatní možná nebyl zcela vyhovující, mohl se jim krýt s odpoledními vyučováními apod. De fakto jsem ty občasně trénující hodně pustil ze zřetele. Snažil jsem se tréninky na vodě skloubit tak, aby mohli jet všichni pohromadě s člunem, kluci proti holkám, dvojskify proti párovkám, vytvářel jsem z těchto tréninků videa a občas jsme je rozebírali.

3. Cíle. Chtěl jsem v juniorech dostat do reprezentace Vaška, v dorostencích mít z republiky medaili a jet tak na juniorský šampionát do Třeboně, v dorostenkách vyhrát Primátorky, jet na Ceftu a na republice mít medaile a jet tak na juniorský šampionát do Třeboně. Chtěl jsem mít aspoň dva lidi v SCM. Co z toho vyšlo? Vašek pokazil kontrolky a z reprezentačního kádru vypadl. Nezlomil se a s Neratovickým Tondou na regatě v Brně byli nejlepší českou dvojkou a Vašek se dostal do osmy, která nakonec na Mistrovství Evropy byla čtvrtá. Takže u Vaška splněno. Dorostenec Tísla po kontrolkách jezdil ambiciózní párovku, dobrého dvojskifa a na Republiku zasedl do osmy, která nakonec byla o desetinky druhá. U dorostenců splněno. Dorostenky seděly ve vítězné Primátorské osmě, jely Ceftu na párovce a měly medaili, na Republice získaly medaile a jely do Třeboně taktéž pro medaile. Splněno. Do SCM se po trenažeru dostal pouze Vašek, jeho sestra si ho vyjela po Dlouhé dráze. Splněno. Bára zaostala o jedno místo. Tak snad za rok.

4. Ostatní. Juniorky letos měly volno, zamilovaná Klára sice jela cca tři závody, ale bez zářivějšího výsledku (ono pověstné veslování juniorek), Nikola byla vytížena školou a měla pauzu úplnou. Dva šikovní muži ve veteránském věku Roman s Hillarym na Dlouhé dráze rozjeli dvojku „bez“ tak famózně, že skončili v první desítce! V U23 naši jeli pár pouťáků a vyhrávali je, na Republice byli na párovce čtvrtí a Martin na skifu ve finále pátý. Muže ve skifařském finále nepamatuji nikdy (můj konzultant Roman zapátral v paměti a objevil Honzu Krále někdy v sedmdesátých letech dvacátého století minulého tisíciletí), je to opravdu výrazný a ojedinělý výkon. Muži bylo dobří i na Mistrovství Labe, Neskvik sestavil osmu, která porazila Pardubice a vyhrála. Je jasné, že ne všichni muži trénovali podle mých plánů, většinou se řídí základním pravidlem: „přines si do lodi fyzičku a tahej“, ale radost z nich mám, tvoří budoucnost klubu, jsou mladí, umějí veslovat a pomůžou i s tréninkem dětí.

5. Žactvo. V žákovských kategoriích je znát výrazný odliv osobností typu Vaška, Zuzky, Kláry, Báry, Aničky, Tísly atd. Došlo sice k navýšení základny, ale k mému ideálu - šesti dětem v každé kategorii je ještě daleko. Měli jsme čistou párovku v mladších i starších žácích, bohužel na finále nedosáhli. Žákyně máme dvě mladší a dvě starší. Mladší v párovce společně s Lysou byly páté ve finále, starší na dvojskifu šesté a Anna-Marie vybojovala na skifu stříbro! Do budoucna musíme vymyslet a zrealizovat jakýsi adresný nábor desetiletých dětí, které za rok přípravky ukáží, co v nich je a jestli je smysluplné jim věnovat stoprocentní energii.

6. Veteráni. Bylo znát, že si je vzal na starost Zdeněk a sestavil jim plány a taky jim vtiskl jakýsi řád a systém, podle něhož se řídili a taky v Třeboni zacinkali medailemi. Mé práci nejvíc prospěly holky okolo Martiny, velmi často vypomohly s tréninky nováčků případně s organizováním soustředění. K ostatním mám jedinou výraznější výtku, a to že by mohli absolvovat Mistrovství Labe a přispět klubu do bodového hodnocení třeba stem až dvěma sty body. Zatím je tam necháváme ležet. Letos by nám sto bodů pomohlo například k tomu, že místo současného třináctého místa, bychom byli osmí. A to se vyplatí. Ale obnášelo by to „obětovat“ jednu neděli v červnu… Otázka priorit.

7. Lodní materiál. Po této stránce je všechno OK, kvalitních lodí je dost, na to nelze případné slabé výkony svádět. Lodě i vesla jsou dostupná všem a funguje i systém, že přednostně je používá mládež, ale po anebo před jejich tréninkem je může použít každý.

8. Výbor a vedení klubu. Je to v pořádku, nechci říkat idylické, ale co občas slýchám na břehu od ostatních je šokující, co občas píšou nejmenované noviny o nejmenovaných problémech nejmenovaných klubů na východní straně naší republiky, tak u nás je to na jedničku.

9. Výpomoc. Poděkování patří všem, nerad bych jmenoval, protože to bych mohl na někoho zapomenout a tím se ho dotknout. Ale všichni, co pomohli se soustředěními, s taháním vleku, s organizováním testů a soutěží, s opravami lodí a vesel, s půjčováním svých lodí mladým, prostě těm všem děkuji. Nesmím zapomenout na rodiče, po několika rozpačitých letech se mi zdá, že jsme s nimi ve všem zajedno a že jejich důvěra v nás je značná. Tuto skutečnost není radno podceňovat, nepříjemný tatínek/nepříjemná maminka mohou dost a dost odčerpat z koláče energie, kterou prioritně schováváme pro děti. Děkuji tímto rodičům.

10. Závěr. Chtěl bych říct, že mě trenérství stále i po osmi sezónách baví. Není snadné být zadobře vždy se všemi a já nikdy touto cestou líbivé politiky nepůjdu. Velice razantně budu prosazovat své vize a metody. Není v KVM člověk, který tento můj styl na vlastní kůži neokusil. Vzkaz: zcela v souladu se základními Čtyřmi dohodami: NEBERTE SI TO OSOBNĚ! Nikdy nejdu proti sportu. Vždycky „kopu“ za mládež. A v zásadě připouštím, že se někdy, v něčem a v někom mohu i zmýlit. Ale nikdy si nenechám nic líbit! A pamatuju si! Takže dokud bude v KVM udržen směr, že výcvik mládeže je prioritní, že peníze na činnost se nakonec vždy seženou, že když je problém a komplikace je úsilí napřeno ke hledání společného nejlepšího řešení, tak vytrvám a jsem schopen ještě dost a dost věcí zkvalitnit a posunout kupředu.

Head Coach


(c)2009, 2010 kvm 1881 - jednotlivé části díla jsou chráněny autorským právem a je možno je použít pouze se souhlasem majitele.