V letošním roce oslavíme již 140. výročí od založení Klubu veslařů mělnických 1881- jsme tedy nejstarším veslařským klubem v Čechách, na Moravě a na Slovensku.
Jak se ale možná později z našich článků dozvíte, ono to bylo malinko jinak, ale to už tak v historii bývá. Jedna věc je událost a druhá věc je její zaznamenání, posvěcení, zanesení do archivů atd.
Tak to berme tak, jak se to našim předchůdcům podařilo a hrdě slavme. Nakonec vždy je to o tom,
kdo to umí vzít za ten správný konec. A to naši předchůdci sakra uměli.
Právě probíhající rok je bohužel takový nejistý, stejně jako loňský, ale to nám nebrání v tom, abychom zkusili naplánovat, jak výročí oslavíme. Máme v plánu pár aktivit a kromě toho také pár tištěných informací, vzpomínek a zajímavých statistik. Ať už se situace v dnešní době vyvine jak chce, na akce nemusí dojít, ale to tištěné slovo není po zdravotní stránce nebezpečné, tak tady určitě můžeme napnout své síly bez obav, že nám to covidová situace překazí. Tak do toho.

A protože jsou v současné době povoleny hromadné akce, zveme vás na koupací den. Letáček na www.stránkách i pozvánka na našich facebookových stránkách vás informuje detailně o nedělní akci – 11.7.2021 od 15.30 hodin. Letos, protože je to výročí, nabízíme i něco navíc.
Tak se přijďte podívat a zúčastnit se Koupacího dne v Labi. Jak vznikl? a co to vůbec je?

 

 

 

Renesance koupání v Labi

Stejně jako na jiných evropských řekách, má i koupání v tekoucích vodách Labe dlouhou tradici. Až do první poloviny 20. století bylo naprostou samozřejmostí. Viditelnou připomínkou koupání jsou historické plovárny. Jen v samotných Drážďanech jich bylo 15.
Při probírání se historickými materiály je možné zjistit, že Labe bylo i v Čechách lemováno plovárnami a hostinci s možností koupání, a že koupání na Labi bylo i u nás velmi oblíbené. Pak se však Labe stalo obětí průmyslového rozvoje a tím i nejšpinavější řekou evropského kontinentu.
Ještě před 30 lety by bylo koupání ve většině úseků Labe naprosto nemyslitelné, ale od roku 1989 kleslo znečištění Labe v průměru o 60-70%. Zlepšení kvality vody je viditelné i měřitelné, dokonce zmizel i onen nepříjemný zápach. Vodáci a rybáři jsou na Labi vidět stále častěji. Den koupání na Labi měl tedy tuto proměnu oslavit a zároveň zviditelnit a zdokumentovat.
Při Prvním mezinárodním koupacím dni, který se konal 14.7.2002, se v řece Labe najednou vykoupalo 15 tisíc lidí v šedesáti městech na toku Labe, z toho v jedenácti v České republice. Z větších měst v České republice se do akce zapojil například Kolín, Mělník, Litoměřice, Ústí nad Labem a Děčín. Podle pořadatelů byl tento den velkou oslavou a zároveň výrazem smíření člověka s řekou.
KVM 1881 byl na samém začátku, a na rozdíl od ostatních, v pořádání této akce vydržel.
Je pravda, že po tom koupacím dni v červenci 2002 přišel opravdu velký „koupací“ den
v podobě povodní v srpnu 2002. Taková trochu ironie, ale my nejsme pověrčiví. Příroda si
stejně nedá poručit, tak jsme vytrvali a i přes nepřízeň počasí se alespoň 1 člověk při koupacím dni vždy do té vody namočil. Nejvíce nás bylo asi 30 plavců a plave se od soutoku
Labe a Vltavy – z mělnického břehu- k platu veslařského klubu.